Projekt „Djeca – prijatelji bijelog štapa“ prezentira potrebe slijepih i slabovidnih mališana

Danas smo u našem vrtiću ugostili Danijelu i Dragana Stokovića, članove Udruge Logos Media te su nam predstavili projekt " Djeca - prijatelji bijelog štapa".

Dragan je slabovidan, a Danijela slijepa osoba. Cilj projekta je senzibilizacija djece za potrebe slijepih i slabovidnih osoba, kao i svih osoba s posebnim potrebama, poticanje tolerancije te prihvaćanja različitosti već od najranije dobi. Projekt se provodi uz podršku grada Pule i sufinanciranje Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.

Danijela je kroz radionice djeci na jednostavan i zabavan način opisala i dočarala kako je to živjeti u mraku, na koje probleme nailaze slijepe i slabovidne osobe i na koji način se s tim problemima nose. Djeca su imala priliku vidjeti bijeli štap, Brailleovo pismo, igre koje koriste slijepe i slabovidne osobe  (Domine, karte za Briškulu, Čovječe ne ljuti se) te razna pomagala (npr. sat, mobitel).  Prstićima su dodirivali knjigu za slijepe, karte, kockice i pokušavali „vidjeti“ dodirom. Na kraju radionice voditeljica je djeci istaknula kako je najvažnije od svega da slabovidnim i slijepim osobama priđemo i pomognemo te da djeci koja su drugačija na bilo koji način budemo prijatelji, da im se ne rugamo, već da si međusobno pomažemo.